
Sale and leaseback, inaczej najem zwrotny, składa się z dwóch łączących się ze sobą etapów. Na początku właściciel sprzedaje swoją nieruchomość na rzecz inwestora, a następnie podpisuje umowę najmu i dalej prowadzi działalność w identycznym zakresie w tej samej nieruchomości. Często umowa gwarantuje sprzedającemu prawo pierwokupu po okresie wynajmu.
Sale and leaseback stanowi sprawdzoną i atrakcyjną formę pozyskania kapitału dla średnich i dużych przedsiębiorstw. W krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych jest ona stosowana z sukcesem od wielu lat, a zarówno liczba, jak i wolumen transakcji najmu zwrotnego nieprzerwanie rośnie. W Polsce ta forma finansowania stopniowo zyskuje na popularności zarówno wśród właścicieli dużych firm myślących o przyspieszeniu ich rozwoju, jak i tych zmagających się z problemami restrukturyzacji.
Proces sale and leaseback można opisać w zaledwie jednym krótkim zdaniu. - „Spółka sprzedaje swoją nieruchomość i następnie wynajmuje tę samą nieruchomość”. W wyniku transakcji powstają dwie umowy, pierwsza to umowa sprzedaży nieruchomości a druga to umowa najmu dla samej nieruchomości. Proponowany okres najmu jest długoletni, minimum 10 lat z możliwością przedłużenia na dalsze okresy, czy opcją pierwokupu czy wykupu – w pełni zabezpiecza to dalsze niczym nieograniczone działalnie spółki w danym obiekcie.
Korzyści z tej transakcji są istotne. Sprzedający otrzymuje środki finansowe, które dotychczas były zamrożone w nieruchomościach, dalej środki może przeznaczyć na nowe inwestycje: spłatę zobowiązań czy wypłatę dywidendy. Jest to również szybki i często tańszy niż kredyt sposób pozyskania środków finansowych. Zachowuje się pełne prawo do korzystania z nieruchomości w charakterze jak dotychczas. Ponadto, przedsiębiorca może zaliczyć koszty czynszu do kosztów uzyskania przychodów. Z kolei kupujący — fundusz zyskuje stabilne wpływy z czynszu na wiele lat, co jest jego głównym celem.
W Polsce osoby decyzyjne z coraz większym zainteresowaniem patrzą na możliwość skorzystania z sale and leaseback dla rozwoju ich firm. Postrzegają tę transakcję jako istotną alternatywę dla klastycznych źródeł finansowania oraz możliwość poprawy efektywności finansowej swoich przedsiębiorstw – szczególnie tych o znacznych przychodach, gdzie potrzeby kapitałowe są największe.
Najczęściej z sale and leaseback korzystają spółki posiadające nieruchomości o charakterze przemysłowym, logistycznym, biurowym czy komercyjnym.
W ostatnich latach z tego rozwiązania skorzystały takie firmy jak Danone, Orange, Philips, METRO czy DSV. Wartość zawartych przez nie transakcji przekracza 1 miliard euro.
Wraz z Francusko-Polską Izbą Gospodarczą zorganizowaliśmy webinar, który dostarczy wielu informacji z zakresu transakcji sale and leaseback.